Strona internetowa Parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Turze pełni funkcje informacyjne. Za jej pośrednictwem chcemy pełniej informować o życiu i działaniach naszej wspólnoty parafialnej.

Zapraszamy wszystkich parafian do czynnego tworzenia jednej wielkiej Bożej rodziny.

POLECAMY

NIEDZIELA PALMOWA – 02.04.2023

 

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

 

  1. Niedziela Palmowa, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna uroczysty obchód Wielkiego Tygodnia. Jego punktem kulminacyjnym będzie Święte Triduum Paschalne upamiętniające wydarzenia od Ostatniej Wieczerzy po chwalebny dzień zmartwychwstania Pańskiego. W tych świętych dniach odnajdujemy najgłębszy sens życia Kościoła, świętej liturgii oraz źródło wszelkiej łaski. Bóg zapłać za ofiary na kwiaty a Paniom z rękodzieła z Brzózek za piękne palmy.

 

  1. Okazja do spowiedzi św. wielkanocnej codziennie od godz. 17.30 do 18.00 i pół godziny przed liturgią w Triduum Paschalnym. Proszę o pomoc w przygotowaniu Grobu i ciemnicy . Chorych z komunią świętą Wielkanocną odwiedzę w Wielki Piątek od godz. 8.30 proszę o zgłoszenia gdyby byli nowi  chorzy .

 

  1. Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy w Wielki Czwartek sprawowaniem pamiątki Ostatniej Wieczerzy o godz. 18.00 – serdecznie zapraszam dzieci I komunijne i ich rodziców oraz młodzież przygotowującą się do bierzmowania. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do kaplicy adoracji. Wieczorna modlitwa potrwa do godz. 20.00.

 

  1. Nabożeństwo Drogi krzyżowej w Wielki Piątek zostanie odprawione o godz. 17.30.

W piątkowy wieczór o godz. 18.00 będziemy sprawowali liturgię Męki Pańskiej. Zachęcamy do uczczenia Zbawiciela poprzez wysłuchanie opisu Męki Pańskiej oraz adorację krzyża św., za którą można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Po Komunii św. w uroczystej procesji przeniesiemy Najświętszy Sakrament do grobu Pańskiego. Adoracja potrwa do godz. 20.30. Proszę by Strażacy zaciągnęli wartę przy grobie.

W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły, czyli całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14 do rozpoczęcia 60 roku życia nie mają dyspensy.

 

  1. Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszam do chwil rodzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci krzyżowi św.

Adoracja przy Grobie Pańskim w Wielką Sobotę od godz. 9.00 do 21.00.

Plan Adoracji :

9.00 – 10.00   – Brzózki        g.12.00 – 13.00 – Osada leśna     g. 15.00 – 16.0 – bloki      1,2,3

10.00 –11.00 – Głęboczek, Olek, Ceg.     g.13.00- 14.00 – Bydgoska  g.16.00 – 17.00 – Zaułek

11.00 – 12.00 – Żurczyn,      g. 14.00- 15.00 – Hutnicza 2,4,6  g. 17.00 – 18.00 – Berlinek

18.00 – 21.00 – dla tych , którym powyższe terminy nie pasowały

 

  1. W Wielką Sobotę błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godzinie 13.00 i 14.00 w kościele , Żurczyn 10.30 w salce, Brzózki 10.50, Osada Leśna 11.10.

 

  1. Zgodnie z najdawniejszym zwyczajem liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy po zmroku o godz. 21.00. Po obrzędach poświęcenia ognia, wysłuchaniu orędzia paschalnego i bogatej liturgii słowa odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Proszę o przyniesienie ze sobą świec. Na zakończenie uroczystej liturgii – procesja rezurekcyjna. Na procesji : sztandary, baldachim, strażacy do warty przy Grobie i asystę ze światłem na procesji. Pełne uczestnictwo w liturgii jest spełnieniem obowiązku mszy wielkanocnej.

 

  1. W uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego oraz w Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach, takich jak: wspólna modlitwa, dzielenie się jajkiem i składanie życzeń