Strona internetowa Parafii p.w. św. Stanisława Kostki w Turze pełni funkcje informacyjne. Za jej pośrednictwem chcemy pełniej informować o życiu i działaniach naszej wspólnoty parafialnej.

Zapraszamy wszystkich parafian do czynnego tworzenia jednej wielkiej Bożej rodziny.

POLECAMY

NIEDZIELA PALMOWA – 24.03.24

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Niedzielą Palmową wchodzimy w Wielki Tydzień, w doroczny obchód Misterium Paschalnego Chrystusa. Niech udział w dzisiejszej liturgii pozwoli nam wejść głęboko we wszystkie wydarzenia rozpoczętego Wielkiego Tygodnia. Na początku każdej Mszy Świętej błogosławimy palmy, odczytujemy fragment o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy i pragniemy naśladować tłumy, które wiwatowały na Jego cześć.

2. Już po raz siódmy dzisiejszego dnia obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Jest to rocznica męczeńskiej śmierci beatyfikowanej pół roku temu rodziny Ulmów, jednej z wielu bohaterskich polskich rodzin, którzy chcieli ocalić swoich sąsiadów i przyjaciół żydowskiego pochodzenia. Dla nas jest to okazja, aby modlić się o pokój, zgodę, pojednanie między narodami oraz o to, by w drugim człowieku umieć zobaczyć swojego bliźniego, któremu należy okazywać miłość i szacunek.

3. Dziś po mszy św. o godz. 11.00 nabożeństwo Gorzkich Żali . Bóg zapłać za ofiary składane na planowane prace przy kościele i na kwiaty do Grobu Pańskiego .

4. W kalendarzu liturgicznym 25 marca to dzień, w którym Kościół obchodzi uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Jednak normy tego kalendarza wskazują na ogromną wielkość dni Wielkiego Tygodnia i oktawy paschalnej, zatem tę uroczystość będziemy obchodzili w poniedziałek po Niedzieli Miłosierdzia Bożego, 8 kwietnia.

5. Zbliżają się najważniejsze dni w całym roku liturgicznym – Święte Triduum Paschalne oraz święta Zmartwychwstania Pańskiego. Aby rzeczywiście je owocnie i pięknie przeżyć, oczyśćmy nasze serca, pozwólmy, aby Pan nas przemienił, uczynił lepszymi. On, jak słyszeliśmy w odczytanym opisie Męki Pańskiej, na krzyżu modlił się za swoich oprawców i obiecał raj skruszonemu łotrowi. On także nas przyjmuje i ogarnia swoim miłosierdziem, zatem otwórzmy się na to uzdrawiające działanie. Okazja do spowiedzi świętej codziennie przed mszą świętą . Proszę o przygotowanie Grobu i Ciemnicy .

6. Święte Triduum Paschalne rozpocznie się w Wielki Czwartek wieczorem o godz. 18.00 Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej. Będziemy dziękowali za dwa sakramenty: Eucharystię i kapłaństwo. Po skończonej liturgii przeniesiemy procesyjnie Najświętszy Sakrament do przygotowanego ołtarza adoracji (dawniej nazywanym „Ciemnicą”), gdzie będziemy go adorowali . Podczas procesji śpiewać będziemy hymn Pange lingua (Sław języku tajemnicę), za odmówienie go tego wieczoru można uzyskać odpust zupełny.

7. W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy Świętej. Zaprasza jednak wszystkich wiernych do udziału w specjalnej i szczególnej liturgii Męki Pańskiej, której szczytowym momentem jest adoracja Krzyża Świętego, za uczczenie którego w tym dniu możemy dostąpić łaski odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami. W naszym kościele parafialnym tę liturgię rozpoczniemy o godz.18.00, wcześniej, bo na godz. 17.30 zapraszam wszystkich Parafian na Drogę Krzyżową. Na zakończenie liturgii Męki Pańskiej przeniesiemy Najświętszy Sakrament do przygotowanego „Bożego Grobu”, gdzie adoracja trwać będzie do godz. 20.30 i przez Wielką Sobotę aż do rozpoczęcia liturgii Wigilii Paschalnej. Proszę by strażacy zaciągnęli wartę przy grobie .

Przypominam też, że w Wielki Piątek wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, są zobowiązani do jednorazowego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia. Osoby starsze i nieco młodsze (które ukończyły 14 lat) niech pamiętają tego dnia o wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Także w Wielki Piątek rozpoczyna się Nowenna przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego . Od godz. 8.30 odwiedzę chorych z komunią świętą proszę o nowe zgłoszenia .

8. Wielka Sobota jest również dniem, gdy nie sprawuje się Eucharystii: wszyscy wierni są zaproszeni do modlitwy i skupienia, do adoracji Chrystusa Eucharystycznego w przygotowanym „Grobie Pańskim”. Zapraszam do przyjścia do świątyni na adorację Najświętszego Sakramentu. Postarajmy się znaleźć chwilę czasu w tym przedświątecznym zabieganiu, zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę na indywidualną modlitwę przed ukrytym w Chlebie naszym Panem i Zbawicielem .

Plan adoracji :

9.00 – 10.00 – Brzózki g.12.00 – 13.00 Osada Leśna g. 15.00 – 16.00 – bloki 1,2,3

10.00 – 11.00 – Głęboczek , Olek , Ceg. 13.00 – 14.00 – Bydgoska g.16.00 – 17.00 – Zaułek

11.00 – 12.00 Żurczyn , g.14.00 – 15.00 – Hutnicza 2,4,6 g.17.00 18.00 Berlinek

18.00 – 21.00 – dla tych , którym powyższe terminy nie pasowały .

W Wielką sobotę błogosławieństwo pokarmów na stół wielkanocny o godzinie 13.00 i 14.00 w kościele , Żurczyn 1030 w salce , Brzózki 10.50 , Osada leśna 11.10

9. Wieczorem w sobotę po zachodzie słońca, o godz. 21.00 rozpoczniemy najważniejszą liturgię roku kościelnego – liturgię Wigilii Paschalnej. Będziemy celebrować noc Paschy Pana – noc przejścia ze śmierci do życia; będziemy celebrować Jego zmartwychwstanie, Jego zwycięstwo nad śmiercią, grzechem i szatanem. Rozpoczniemy ją od poświęcenia ognia i zapalenia Paschału, będziemy słuchać słowa Bożego, znów zaśpiewamy radosne ALLELUJA, a także weźmiemy udział w poświęceniu wody i odnowimy chrzcielne przyrzeczenia, za co możemy uzyskać odpust zupełny. Całość zwieńczy uroczysta liturgia eucharystyczna i procesja rezurekcyjna, podczas której obwieścimy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, że Jezus zmartwychwstał, żyje i działa pośród nas. Na procesji : sztandary, baldachim , strażacy do warty przy Grobie i asystę ze światłem na procesji .

Na tę liturgię proszę o przyniesienie świec i naczyń na wodę święconą. Pełne uczestnictwo w liturgii jest spełnieniem obowiązku mszy wielkanocnej

10. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte według porządku niedzielnego. Zachęcam do zachowania zwyczajów związanych ze śniadaniem wielkanocnym w naszych rodzinach , takich jak : wspólna modlitwa , dzielenie się poświęconym jajkiem i składanie życzeń.

11. Z pomocą Bożej łaski i błogosławieństwa wejdźmy w głębokie przeżycie tego Wielkiego Tygodnia, abyśmy mogli doświadczać przechodzenia ze śmierci grzechu do życia w łasce i wolności dziecka Bożego.