XX NIEDZIELA ZWYKŁA – 20.08.2023

DWUDZIESTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 20 sierpnia 2023

1. W sierpniu tak często nasze myśli i modlitwy kierujemy do Matki Bożej. W ubiegłym tygodniu celebrowaliśmy jedną z największych uroczystości w Kościele: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. A w nadchodzący wtorek, 22 sierpnia, będziemy się radowali Maryją – Królową. Od najwcześniejszych wieków Kościół wierzył w królowanie Maryi. Wiele narodów i państw obrało Maryję za swoją Królową. Także i nasz naród, odczytując znaki czasu, powierzył Jej swoje losy. Tak uczynił właśnie król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 roku w katedrze lwowskiej, dziękując za ocalenie podczas najazdu szwedzkiego. Uroczyście uznał ten fakt papież Pius XII w 1954 roku. Pamiętajmy, że Maryja jest Królową wszystkich, gdyż wydała na świat Syna – Króla i Pana wszystkiego.

2. Godne i częste przyjmowanie Komunii Świętej domaga się od nas czynnej miłości Boga i bliźniego. Trwa jeszcze sierpień – miesiąc modlitwy o trzeźwość naszego narodu! Jednym z przejawów miłości bliźniego może być więc zobowiązanie do abstynencji od alkoholu w celu ratowania innych osób uzależnionych, a także pomoc w podjęciu przez takie osoby decyzji o leczeniu odwykowym. Podejmujmy w tej kwestii osobistą modlitwę i konkretne działania. W każdym czasie i na każdym miejscu miejmy siłę i odwagę przeciwstawić się grzechowi pijaństwa! Maryi – Królowej złóżmy wotum czasowej lub całkowitej abstynencji.

3. W środę przypada też Europejski Dzień Pamięci Ofiar Stalinizmu i Nazizmu. W naszym narodzie możemy się doliczyć całych zastępów rodaków prześladowanych przez systemy polityczne minionych dziesięcioleci. Wielu z nich złożyło najwyższą ofiarę swojego życia. Dziś, gdy tak często podważa się i relatywizuje fakty historyczne, próbuje się naginać historię w imię tak zwanej poprawności politycznej, nie możemy o tym zapominać! Tego dnia módlmy się o dobre owoce ich cierpień dla przyszłych pokoleń.

4. W czwartek, 24 sierpnia, w liturgii przypada święto Świętego Bartłomieja, Apostoła. Tradycja głosi, że zaniósł Ewangelię aż do Indii, gdzie poniósł śmierć męczeńską. Odpust w Samoklęskach Dużych suma o godz. 11.00 .

5. A w sobotę, 26 sierpnia, ponownie nasze myśli i serca skierujemy do Jasnej Góry, aby uczcić Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską. Można powiedzieć, że jest to bardzo polskie święto. Czym jest i czym powinna być dla nas Jasna Góra, przypominał Święty Jan Paweł II, gdy mówił: „Na Jasną Górę przychodzimy do Matki Boga z wielowiekowym już depozytem naszego zawierzenia, które jest dziedzictwem całych pokoleń”. To nasze zawierzenie Pani Jasnogórskiej w naszym kościele ponowimy również podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 9.00 i 18.00.

W naszej parafii jest to też doroczny dzień całodobowej Adoracji Najświętszego Sakramentu będzie to dla nas okazja do uwielbienia Boga za miniony czas oraz zawierzenia nadchodzącego . Adoracja według ustalonego planu :

9.00 – 10.00 – Brzózki , g. 12.00 – 13.00 – Osada Leśna g. 15.00 – 16.00 bloki 1,2,3

10.00 – 11.00- Głęboczek , g.13.00 – 14.00- Bydgoska g.16.00-17.00– Zaułek , Poczta

Olek , Cegielnia

11.00 – 12.00 – Żurczyn g. 14.00 – 15.00 – Hutnicza 2,4,6 g. 17.00 – 18.00 – Berinek

6. Wszystkim jubilatom i solenizantom życzę wielu Bożych łask i opieki Jasnogórskiej Pani